Nedostatek omega-3 se projeví na fyzickém i duševním zdraví

Většina Čechů ani zdaleka nedodržuje rady lékařů a výživových odborníků ohledně konzumace ryb. Podle nich bychom je měli jíst minimálně dvakrát týdně. V přepočtu na množství je pak ideální celková porce zhruba půl kila. Jenže to sní málokdo. Výsledkem jsou chybějící vitamíny a další tělu prospěšné látky. Mezi ně patří i omega-3 mastné kyseliny. Přitom jejich dlouhodobý nedostatek se může projevit nejen na fyzičce, ale i psychice.

Omega-3 nenasycené mastné kyseliny- ty nejzdravější tuky

Vědci, kteří zkoumají přínos těchto látek přes 50 let, za tu dobu učinili celou řadu objevů. Dvě nejdůležitější kyseliny eikosapentaenová (EPA) a dokosahexaenová (DHA) jsou klíčovými prvky v celé řadě procesů v lidském těle.
Budeme-li konkrétnější, tak přispívají ke zdraví srdce, mozku a očí. Mají také vliv na snížení triglyceridů v krvi či udržení normálního krevního tlaku. Vědci se shodují na tom, že jedna z hlavních příčin chronického zánětu je nerovnováha mezi esenciálními mastnými kyselinami v našem těle. Velmi zjednodušeně řečeno OMEGA 3 podporují protizánětlivé procesy v těle, OMEGA 6 zánětlivé.
Ovšem experti zjistili i to, že tyto kyseliny tvoří až čtvrtinu suché váhy lidského mozku. V případě jejich dlouhodobého nedostatku jsou pak lidé častěji náchylní k depresím, vyčerpání nebo se u nich mohou projevit jiné psychické problémy.

Tělo si neumí omega-3 vyrobit

Celý problém spočívá v tom, že lidský organismus si neumí omega-3 sám vyrobit. Je tedy plně závislý na tom, kolik jich přijme v potravě. Zde se tak vracíme na pomyslný začátek k rybám. Na ty je ale středoevropská dieta chudá, a proto se tak často setkáváme s nedostatečným příjmem omega-3. Právě tuční „šupináči“, jako losos, tuňák, sleď, sardinky či makrela, jsou jejich nejbohatším zdrojem. Dále omega-3 najdeme v menším množství ještě v některých rostlinných olejích, lněných semínkách či ořechách.
Abychom měli dostatečný přísun látek, museli bychom si dopřávat mořské ryby minimálně dvakrát týdně. Statistiky jsou však neúprosné a jasně dokazují, že téměř polovině dospělých Čechů se ryba na stole objeví méně než jednou týdně.

Ryba v kapsli

Jestli nemáte v oblibě ryby, na řadu tak musí přijít záložní řešení v podobě kapslí s rybím olejem z lékárny. Pečlivě však čtěte a srovnávejte složení přípravků. Liší se zdrojem oleje i množstvím obsažených látek. K dostání jsou jak produkty až s 90%, tak také jen s 30% koncentrací cenných omega-3 kyselin.
Ideální pro vaše zdraví i peněženku je vybírat koncentrovanější doplněk stravy s maximálním obsahem EPA a DHA tak, abyste k získání dostatečné dávky potřebných látek mohli užívali jen jednu kapsli denně a neplatili zbytečně za „nic“. K nejvíce ceněným patří olej z ančoviček, a to hlavně pro jeho čistotu a vysoký obsah omega-3 kyselin.

Omega-3 mastné kyseliny v těhotenství?

Všeobecně doporučený je příjem omega-3 v těhotenství, a to hlavně během 1. a 2. trimestru. Těhotným ženám se nedoporučuje konzumovat příliš mořské ryby, hlavně kvůli zvýšenému množství toxických kovů (rtuti), které tyto ryby obsahují. I olej z tresčích jater, běžně dostupný v lékárně, obsahuje vysoké množství vitamínu A. Tento vitamín je ve vysokých dávkách škodlivý. Vhodnější alternativou jsou sladkovodní ryby nebo doplněk stravy s čistými omega-3.

Parťák na celý život

Mnozí se mylně domnívají, že omega-3 jsou důležité jen v těhotenství a dětství. Pravdou ale je, že je potřebujeme po celý život. Na začátku, aby se vše vyvinulo, tak jak má, pak při růstu a dále pro udržení zdraví všech důležitých orgánů. To platí i ve stáří, kdy přispívají k udržení kondice mozku a bystré mysli. Takže zapomínat na jejich dostatečný přísun byste rozhodně neměli.

Věděli jste, že…?

V západních zemích umírá každoročně mnoho lidí na náhlé selhání srdce, a to bez předcházejících příznaků. Současný výzkum dospěl k závěru, že příjem EPA a DHA omega-3 MK je spojen se sníženým rizikem výskytu ischemické choroby srdeční a sníženým rizikem infarktu myokardu. Studie zjistily, že suplementace EPA + DHA je spojena se statisticky významným snížením rizika fatálního infarktu myokardu (o 35 %) a úmrtnosti na ICHS (o 9 %)1.

 

Kolik omega-3 mastných kyselin užívat denně?

Na trhu existuje velké množství výrobců a mnozí z nich se nás snaží nalákat na množství  rybího oleje a omega-3 mastných kyselin, které jsou obsažené právě v jejich produktu. Vy se však zaměřte na hodnoty EPA a DHA.

Zdraví dospělímin.250 – 500 mg EPA/DHA denně*
Těhotné a kojící ženypřidat k výše uvedenému ještě dalších 200 mg DHA denně pro potřeby dítěte*

* doporučení WHO (Světové zdravotnické organizace)

 

Proč užívat omega-3 v současné době pandemie?

Státní zdravotní ústav vydal doporučení užívat omega-3 mastné kyseliny z rybího oleje a vitamin D jako  nespecifickou přípravu těla na možné obávané onemocnění. Pokud budete v dobré kondici, lze očekávat vyšší pravděpodobnost mírnějšího průběhu a uzdravení.

Více si o studiemi prokázaném působení omega-3 a vitaminu D na průběh zánětlivých procesů můžete přečíst na stránkách SZU zde>.

1 Zdroj: Effect of Omega-3 Dosage on Cardiovascular Outcomes: An Updated Meta-Analysis and Meta-Regression of Interventional Trials by Aldo A. Bernasconi, PhD; Michelle M. Wiest, PhD; Carl J. Lavie, MD; Richard V. Milani, MD; and Jari A. Laukkanen, MD, PhD, 17 September 2020, Mayo Clinic Proceedings. DOI: 10.1016/j.mayocp.2020.08.034

 


S doplněním Omega-3 vám pomůže NatureVia® Omega-3 One a Day

  • v 1 kapsli 2x více EPA/DHA*stačí jedna kapsle denně
  •  z divoce žijících sardelek a ančoviček lovených v čistých oblastech Tichého oceánu
  •  olej se získává z těl ryb, nepoužíváme olej z jater ani ryby z farmového chovu
  •  farmaceutická čistota- bez těžkých kovů a toxinů

než v kapsli s běžným rybím olejem