Mějte nebezpečný cholesterol pod kontrolou

Problém s cholesterolem má 7 z 10 Čechů[1]. Někteří o něm nevědí. Jiní ho neřeší, protože je nic nebolí. Obě skupiny si ale zahrávají se zdravím. Cholesterol tiše škodí uvnitř našeho těla a jeho postupné usazování v cévách může mít fatální následky. Proto s ním začněte bojovat ještě dnes!

 

 

Jak se ale dostává do vašeho těla? Částečně si ho tělo samo vytváří a druhou část přijímáme potravou.  Cholesterol je obsažen v potravinách živočišného původu a bohužel velká část z toho, co nám nejvíce chutná, obsahuje cholesterol. Čím více těchto potravin konzumujete, tím větší množství ho přijímáte.

Vysoký cholesterol se netýká jen starší generace ale může dnes překvapit i třicátníky. Stává se civilizační hrozbou a způsobuje jen především náš současný životní styl, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nezdravá strava a stres.

Cholesterol plní v lidském těle důležité funkce,  při   jeho dlouhodobě vysoké hladině se ale významně zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév, které může skončit i infarktem nebo mrtvicí.

Cholesterol se vstřebává ze střev do krve, která ho transportuje po celém těle. Je-li jeho množství v krvi trvale vyšší, než tělo potřebuje, usazuje se v cévách. Ty se tím postupně ucpávají a omezuje se průtok krve. Pak už může být jen otázkou času, kdy dojde k úplnému ucpání důležité cévy, která žene krev do srdce či mozku, a to s fatálními následky.

 

 

Boj s cholesterolem je běh na dlouhou trať

Proto byste rozhodně měli mít hladinu cholesterolu pod kontrolou. Její aktuální hodnotu zjistíte u svého lékaře při preventivní prohlídce či v laboratoři při rozboru krve. Vyjde-li vám, že ji máte zvýšenou, nepropadejte panice. Nejste v tom sami. Zvýšenou hladinou cholesterolu trpí 75 % všech dospělých mužů a 70 % dospělých žen v Česku. Ovšem také to není důvod k optimismu. Čeká vás totiž dlouhý boj. Snížení hladiny cholesterolu  vyžaduje čas, úsilí a hlavně sebekázeň.

Prvním, co je vždy na řadě, je jídelníček.

Počítejte s tím, že budete muset omezit tučná jídla, alkohol, sladkosti a další nezdravé pochutiny. Místo nich vás čeká hromada zeleniny a ovoce. Také se budete muset začít víc hýbat. Každé shozené kilo z těch, co máte navíc, vám i vašemu srdci prospěje.

 

Bohužel i tak se může stát, že to nebude stačit. Bude-li riziko trvat, počítejte s tím, že vám lékař předepíše léky. Ty sice usnadní boj s cholesterolem, ale mohou mít i nepříjemné vedlejší účinky a jakmile je jednou začnete brát, už se jich nezbavíte.

 

Pomoc z přírody v podobě rostlinných sterolů

Než k tomu dojde, můžete vyzkoušet ještě jednu možnost, a to jsou rostlinné steroly.

Rostlinné steroly mají unikátní vlastnost, snižují totiž vstřebávání cholesterolu ze střev a brání mu, aby se dostal dále do krve a ucpával cévy. A to jak cholesterolu ze stravy, tak i toho, který si naše tělo samo vytváří.

Slyšíte o nich poprvé? Rostlinné steroly jsou látky přírodního původu, které mají unikátní vlastnost. Snižují totiž vstřebávání cholesterolu ze střev a brání mu, aby se dostal dále do krve a ucpával cévy. A to jak cholesterolu ze stravy, tak i toho, který si naše tělo samo vytváří. Tím výrazně snižují hladinu celkového a „špatného“ LDL cholesterolu v krvi.  Nevstřebaný cholesterol je pak z těla jednoduše vyloučen.

“ Člověk s vysokým cholesterolem musí začít dodržovat nízkocholesterolovou dietu. Další možností je zařadit do stravy výživové doplňky obsahující rostlinné steroly (fytosteroly). Dieta doplněná rostlinnými steroly má výrazně lepší výsledky,“ říká RNDr. Pavel Suchánek z pražského IKEMu.

Aby však rostlinné steroly fungovaly a skutečně významně pomohly snížit hladinu cholesterolu v krvi, musíte je denně přijímat v dostatečném množství.  Obsah rostlinných sterolů v běžné stravě je však velmi malý a není možné dosáhnout příjmu potřebné dávky minimálně 1,5 g fytosterolů denně. Tedy dávky, která účinně sníží hladinu cholesterolu v krvi.

Řešením je použití doplňku stravy s dostatečnou silou těchto cenných látek v kapsli.

 

Tip

Nejsilnější na trhu je NatureVia Vegapure® cardio. V každé kapsli přípravku se nachází takové množství rostlinných sterolů, jako kdybychom za den snědli třeba 210 mrkví nebo 400 rajčat.
Pouze dvě kapsle denně stačí k tomu, abyste získali v boji s cholesterolem strategickou výhodu a jeho hladina se snížila.

Pokud vsadíte na rostlinné steroly, lehčí stravu, pohyb a zároveň omezíte alkohol a cigarety, tak máte velkou šanci, že dosáhnete svého cíle a válku s cholesterolem nakonec vyhrajete. Vězte, že máte opravdu dobrý důvod bojovat, protože kardiovaskulární choroby, které vysoký cholesterol způsobuje, jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Proto nic nepodceňujte a začněte ještě dnes.

Více si přečtěte na www.vegapure.cz »

 

NatureVia Vegapure® cardio- Sbohem, zlý cholesterole! ( shlédnout video)

 

[1] CÍFKOVÁ, Renata. 30-year trends in major cardiovascular risk factors in the Czech population, Czech MONICA and Czech post-MONICA, 1985 – 2016/17 [online]. May 11, 2020 [cit. 15. 3. 2021].