Péče o zdraví očí v době modrého světla

Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. Ty pak trpí nejen zvýšenou únavou, ale také rychlejším opotřebením, což se projeví zejména v pozdějším věku. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, má časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.

Co je modré světlo

Modré světlo je součástí přirozeného viditelného světla. Pochází ze slunce i ze zdrojů umělého světla. Modrému světlu jsme vystaveni neustále.

  • Oční rohovka a čočka jej nemohou blokovat ani odrážet a proniká hluboko do oka.
  • Zhoršuje naše vidění tím, že poškozuje oční sítnici, zodpovědnou za ostré vidění.
  • Krátkodobé poškození modrým světlem způsobuje únavu očí, dlouhodobě vede k postupné ztrátě zrakových funkcí.

 

 

Podle vědců z univerzity v Toledu1 dochází jeho vlivem k tvorbě toxických látek, které ničí fotoreceptorové buňky v oku. Ty postupně odumírají a nejsou již schopny se znovu obnovit. Proto se s věkem zrak zhoršuje.

Syndrom počítačového vidění

Před monitory počítačů, displeji notebooků, tabletů či chytrých telefonů, ale také pod zářivkami či LED žárovkami trávíme často dlouhé hodiny a mnohdy nejen z povinnosti a pracovních důvodů. Často si totiž ve společnosti moderních hraček krátíme i volné chvíle.

Pro oči to pak znamená, že jsou dlouhodobě vystaveny nejen škodlivému modrému světlu, ale také se musí vypořádat s jednostrannou zátěží a dlouhodobým zaostřením na konkrétní bod. Dříve či později se pak dostaví únava očí, bolest hlavy, rozmazané vidění či neschopnost rychle zaostřit na konkrétní bod.

Pro tyto symptomy odborníci používají označení syndrom počítačového vidění. Podle amerického Národního institutu pro bezpečnost a ochranu zdraví se s ním potýká až 90 % lidí, kteří u počítače tráví více jak tři hodiny denně.

Krátkodobá úleva v podobě kapek

První pomocí mohou být oční kapky, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Ty sice fungují rychle a od potíží na chvilku uleví, ale příčinu neřeší. Problém se tak brzy opět vrátí.

Dlouhodobá výživa pro namáhané oči

O středobod ostrého vidění makulu (žlutou skvrnu na sítnici) je třeba pečovat. První, co můžeme pro své oči udělat, je dodat jim správnou výživu.

Oční (makulární) pigment, který dokáže toto místo na sítnici ochránit nejen před procesem stárnutí (oxidačním stresem), ale i před škodlivými vlivy všudypřítomného modrého světla, je tvořen karotenoidy luteinem a zeaxantinem.

Makulární pigment působí jako přírodní  ochranné „sluneční brýle“, jenž pronikání modrého světla minimalizují.

 

Jenže tělo si lutein a zeaxantin neumí samo vytvořit, proto mu je musíte v dostatečném množství dodat ve stravě.

Dodávání pro zrak prospěšných složek v podobě makulárních karotenoidů luteinu, zeaxantinu, omega-3 mastných kyselin a antioxidantů vám pomůže zachovat dobré vidění co možná nejdéle.

Ovšem samotná výživa nestačí, pro záchranu zraku je potřeba udělat víc.

Odborníci radí netrávit před monitory víc času, než je opravdu nutné. Doporučují i krátké přestávky, ideálně po 20 minutách a vyhýbat se pohledu na mobilní telefony nebo tablety ve tmě.

Věděli jste, že vážnější onemocnění zraku v důsledku vnějších vlivů je podle celé řady odborníků výsadou světlookých? Ti totiž mají v očích méně pigmentu, a tak do nich proniká mnohem více škodlivého modrého světla či UV záření.

Ať už máte oči světlé či tmavé, „digitální detox“ není úplně od věci, vyzkoušejte ho. Zjistíte, že existuje i svět tam venku. Při procházce si totiž protáhnete a procvičíte nejen svaly nohou a zad, ale také ty oční.

1 Chemici z UT objevili, jak modré světlo urychluje slepotu;  2018 | Novinky , výzkum , UToday , přírodní vědy a matematikaAutor: Christine Billau


 

  • pro udržení normálního stavu zraku1,2,3
  • přispívá k ochraně buněk v oku před oxidačním stresem a poškozením volnými radikály2,4,5
    1DHA, 2zinek, 3vitamin A, 4měď, 5vitamin E
  • vhodný pro oči namáhané prací na PC, sledováním obrazovek, noční jízdou v autě
  • obsahuje lépe vstřebatelný krystalický lutein a zeaxantin z aksamitníku
  • inovativní veganské měkké kapsle VegaGels® bez živočišné želatiny