Jak si udržet dobrý zrak v době všudypřítomného modrého světla?

Práce na počítači, hraní her či sledování televize mají společné jedno a tím je enormní zátěž na oči. Displeje digitálních přístrojů totiž vyzařují modré světlo, které představuje obrovské množství energie, s níž se musejí oči vypořádat. Ty pak trpí nejen zvýšenou únavou, ale také rychlejším opotřebením, což se projeví zejména v pozdějším věku. To, co se ze začátku může projevovat jako podráždění, únava či zarudnutí, má časem nepříjemné následky v podobě zhoršení zraku.

 

 

Co nám modré světlo způsobuje?

Modré světlo je dnes všudypřítomné, kromě kromě digitálních obrazovek a zdrojů umělého osvětlení je jeho zdrojem i slunce. Modrému světlu jsme tedy vystaveni neustále. Proč nám tak škodí?

Na takové množství modrého světla není naše oko evolučně připravené. S modrým světlem dopadá do oka obrovské množství energie. Tyto vysokoenergetické vlny způsobují únavu očí, bolesti hlavy a také ovlivňují ostrost vidění.

Podle vědců1 způsobuje v oku oxidativní stres a ničí fotoreceptory v sítnici. Ty postupně nenávratně odumírají bez možnosti se znovu obnovit. Proto se s věkem zrak zhoršuje.

 

  • Oční rohovka a čočka nemohou modré světlo blokovat ani odrážet, tak jako známější UVA a UVB záření.
    Modré světlo proniká dál do oka a má negativní vliv na oční pozadí s fotoreceptory.
  • Může způsobit poškození oční sítnice,  zodpovědné za ostré vidění.

 

 

 

Modré světlo v nadměrném množství má negativní vliv na zdraví oka.  Způsobuje jeho předčasné stárnutí, může oko oslabovat, vést k problémům se zrakem či dokonce nevratně zrak poškodit.

 

Modré světlo narušuje kromě zraku také spánek, hlavně pokud potmě koukáme do obrazovek. Snižuje se tak tvorba hormonu melatoninu, který reguluje spánek.

 

Makulární pigment- štít proti modrému světlu

Makula (žlutá skvrna )  je místem nejostřejšího vidění na oční sítnici.

S modrým světlem bojuje makulární pigment, který odráží škodlivé účinky modrého světla a makulu a fotoreceptory v oku chrání před předčasným stárnutím. Funguje jako vnitřní  „sluneční brýle“, jenž pronikání modrého světla minimalizují.

Stoupající věk a vliv vnějšího prostředí vedou k zeslabení vrstvy makulárního pigmentu, zvýšenému odumírání očních buněk a slábnutí zraku.

 

 

 

Pomoc pro namáhané oči

Digitální únava očí neboli syndrom počítačového vidění se projeví únavou očí, bolestí hlavy, rozmazaným  viděním a neschopností rychle zaostřovat. První pomocí mohou být oční kapky, které jsou běžně dostupné v lékárnách. Ty sice fungují rychle a od potíží na chvilku uleví, ale příčinu neřeší. Problém se tak brzy opět vrátí. O zrak je třeba dlohodobě pečovat a první, co můžeme pro své oči udělat, je dodat jim správnou výživu.

Pro podporu ochrany sítnice posilujte ochrannou vrstvu makulárního pigmentu přidáním doplňku stravy obsahujícím lutein a zeaxantin.

 

Dodávejte nezbytné živiny pro zdravé oči

Oči vyživují tyto látky:

  • karotenoidy lutein a zeaxantin
  • vitamíny a stopové prvky
  • omega-3 nenasycené mastné kyseliny z ryb

Jedno mají společné,  a to že si je tělo nedokáže samo vytvořit a musíme je doplňovat stravou.  Se zvyšujícím se věkem však slábne schopnost tyto látky z běžné stravy vstřebávat.

 

Vliv luteinu na zesílení vrstvy makulárního pigmentu byl již doložen řadou klinických studií. Dodávání pro zrak prospěšných složek v podobě doplňku stravy s dostatečným obsahem přírodního luteinu, zeaxantinu, omega-3 mastných kyselin a antioxidantů vám pomůže zachovat dobré vidění co možná nejdéle.

 

Co dalšího ještě můžeme udělat pro záchranu zraku? Odborníci radí netrávit před monitory víc času, než je opravdu nutné. Doporučují i krátké přestávky, ideálně po 20 minutách a vyhýbat se pohledu na mobilní telefony nebo tablety ve tmě.

Věděli jste, že vážnější onemocnění zraku v důsledku vnějších vlivů je podle celé řady odborníků výsadou světlookých? Ti totiž mají v očích méně pigmentu, a tak do nich proniká mnohem více škodlivého modrého světla či UV záření.

Ať už ale máte oči světlé či tmavé, „digitální detox“ není úplně od věci, vyzkoušejte ho. Zjistíte, že existuje i svět tam venku a při procházce si procvičíte nejen svaly nohou a zad, ale také ty oční.

1 Chemici z UT objevili, jak modré světlo urychluje slepotu;  2018 | Novinky , výzkum , UToday , přírodní vědy a matematikaAutor: Christine Billau


 

S péčí o namáhané oči vám pomůže NatureVia® OptiVizin Blue. Patří k nejsilnějším na trhu a bude vám stačit jedna kapsle denně.

 

Modré světlo- skrytý nepřítel shlédnout video