Většině Čechů chybí vitamin důležitý pro imunitu

Až 3/4 obyvatel České republiky mají příliš málo vitaminu D v krvi, upozorňuje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Ten je přitom zásadní pro imunitu, obzvlášť v současné době.

Nejlepším zdrojem vitaminu D je sluneční záření.

V našich zeměpisných podmínkách je však možné ze slunce získávat vitamin D pouze od května do října. Pak již kvůli malému úhlu dopadu slunečního záření na naši pokožku k tvorbě vitaminu D kůží nedochází. Schopnost pokožky tvořit vitamin rovněž klesá s rostoucím věkem.
Také používání krémů s ochranou před UV zářením a obavy z nádorového onemocnění kůže k dostatečné tvorbě vitaminu D příliš neprospívají. Například krém s ochranným faktorem SPF 15 absorbuje 93 procent dopadajícího UVB záření, krém s faktorem SPF 30 absorbuje 97 procent.  Vitamin D se tak netvoří.

Jak dodat vitamin D?

K dosažení dostatečné denní dávky je třeba zkonzumovat 1 000 – 2 000 IU (mezinárodních jednotek) vitaminu D. Pro aktivaci imunitních procesů se doporučuje denně přijmout přibližně 2 000 IU. To je důležité hlavně v exponovaných obdobích, kdy se očekává zvýšený výskyt infektů.
Obézní lidé potřebují až třikrát vyšší denní dávku.

Co doporučují odborníci?

Odborníci doporučují dodávat do těla vitamin D pomocí doplňků stravy. Více si přečtěte ZDE>