Můžeme zpomalit stárnutí ? Koenzym Q10 pro delší aktivní život.

V určitém okamžiku to přijde. Poznání, že už to není, co bývalo, a že stárnete! Síly vám ubývají a každý rok je znát. Naštěstí je hodně věcí, které můžete udělat pro to, abyste stárnutí zpomalili a užívali si každý den naplno. Jednou z nich je, že svému tělu dodáte potřebné látky. Mezi nimi by rozhodně měl být i koenzym Q10, který se často označuje jako elixír mládí.

První signály úbytku energie většina lidí postřehne mezi 30. a 40. rokem. Jestli to bude dříve či později, ovlivňuje celá řada věcí. Třeba to, zda žijete zdravě, stresujete se či berete léky. Všechny tyto aspekty mohou stárnutí výrazně urychlit a to mimo jiné tím, že snižují hladinu koenzymu Q10 v těle.

 

Elixír mládí

Koenzym Q10 je látka nezbytná pro tvorbu energie a je součástí téměř všech buněk v lidském těle. Ve velkém množství se vyskytuje v srdci, plicích a játrech, což jsou energeticky velmi náročné orgány. Proto je pro ně koenzym Q10 nepostradatelný.

I když si ho tělo dokáže vyrobit samo, často to nestačí. Jeho produkce se totiž postupem věku přirozeně snižuje a skutečný „sešup“ přichází kolem čtyřicítky.  Takže lidé ve středním věku ho už nemají tolik, kolik by potřebovali a snížená tvorba koenzymu Q10 je spojena se zrychleným stárnutím buněk a poklesem energiePokles hladiny Q10 může narušit i správné fungování orgánů.

 

 

 

Pozor na léky na cholesterol

Ještě hůř jsou na tom ti, kteří pravidelně užívají statiny na snížení cholesterolu.

Přestože jsou tyto léky prospěšné a velmi efektivně snižují hladinu nebezpečného cholesterolu, snižují zároveň také hladinu nezbytného koenzymu Q10. A to v porovnání s přirozeným úbytkem souvisejícím s věkem až o dalších až 50 %.

 

Odborníci proto doporučují léčbu statiny kombinovat s koenzymem Q10 v dávce minimálně 100 mg denně, tím částečně kompenzovat jejich nežádoucí účinky1.

» Je prokázáno, že lidé, užívající současně se statiny i koenzym Q10 v dostatečné dávce, se cítí celkově lépe1.

 

Klíčový spojenec v boji se stárnutím SELEN 

Selen je dalším důležitým prvkem, na který byste při snaze zpomalit stárnutí neměli zapomínat. Jde o účinný antioxidant, který brání poškození buněk volnými radikály, které urychlují stárnutí.

 

Češi mají selenu nedostatek

Kvůli nízkému obsahu selenu v zemědělské půdě patří ČR dlouhodobě mezi země považované z hlediska stavu selenu u obyvatelstva za rizikové. Průměrný příjem selenu Čechů je pouze kolem 40 mikrogramů za den. Pro optimální zdraví a aby buňky správně fungovaly ale potřebujeme přijmout ideálně více než 100 mikrogramů selenu denně.

Dá-li se dohromady s koenzymem Q10, pak vznikne velmi prospěšná dvojice, která může pomoci udržet lidské buňky naživu déle a oddálit dobu jejich odumírání. Působí společně proti biologickým změnám, které jsou součástí stárnutí.

Společnými silami mohou koenzym Q10 + selen zpomalit biologické stárnutí a přispět k delšímu aktivnímu životu.

» Studie prokázala, že dlouhodobá kombinovaná  suplementace koenzymem Q10 a selenem snížila úmrtnost seniorů z kardiovaskulárních příčin o polovinu[2].


[1] Pleiotropic effects of statins; Daniel Pella, Rafael Rybár, Viola Mechirova; Article in International Journal of Cardiology
[2] Studie KiSel-10


Velká porce koenzymu Q10, selenu a vitaminů

Na rozdíl od koenzymu Q10 si však tělo selen vyrobit neumí a v potravě je ho málo. Proto musíte vsadit na doplňky stravy.

V přípravku Naturevia® KOENZYM Q10 cardio získáte vše, co potřebujete, jedna malá kapsle denně obsahuje:

  • extra silnou dávku 100 mg koenzymu Q10 vysoké kvality
  • antioxidanty selen a vitamin E
  • vitamin B1 pro správnou činnost srdce, nervové soustavy a tvorbu energie

 

Shlédněte video