Vitamín D - horké téma současnosti!

Příčinou nedostatku je současný životní styl většiny lidí v moderním světě, který neumožňuje přirozené získávání dostatku vitaminu D přes pokožku. Deficit hrozí hlavně v zimních měsících, kdy je intenzita slunečního záření nízká a dále v oblastech s inverzí a smogem.

Zvláště vysoké riziko vážného nedostatku vitaminu D mají lidé, kteří se vyhýbají slunci, děti krmené výhradně mateřským mlékem, senioři a ti, co žijí v sanatoriích.

K čemu vitamín D slouží?

 • pro zachování zdravých kostí a zubů 
  Nedostatek vápníku a vitamínu D je jedním z důvodů vzniku osteoporózy (řídnutí kostí).
  Podle statistik trpí v ČR osteoporózou ( nemoc projevující se řídnutím kostní tkáně)  téměř tři čtvrtě milionu obyvatel. Přibližně každých 30 minut utrpí jeden Čech osteoporotickou frakturu. Ročně pak prodělá zlomeninu krčku stehenní kosti s často fatálním následkem 21 tisíc lidí.
 • přispívá ke správné funkci imunitního systému
  Zvláště v zimním období, kdy jsme vystaveni atakům všudypřítomných virů a bakterií, při nedostatečné imunitě snadno skončíme s chřipkou či nachlazením.
 • ovlivňuje dělení buněk 
  Udržuje dělení buněk v normálním režimu tak, aby se tvořily buňky po všech stránkách zdravé a životaschopné.

Odborné studie však naznačují, že nedostatek tohoto vitamínu může souviset se vznikem celé řady současných civilizačních chorob.

Kolik vitamínu D potřebujeme?

Mnozí z nás mají zafixováno, že vápník a vitamin D mají význam pouze pro děti, tedy v období růstu. Odborníci však upozorňují, že je potřebujeme po celý život.

Dosavadní doporučená denní dávka v České republice je 5 - 15 mikrogramů vitamínu D. 
Na základě nejnovějších vědeckých poznatků o jeho významu a současně alarmujícím nedostatku však Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) navrhuje zvýšit bezpečnou dávku až na 100 mikrogramů vitamínu D denně, což je v porovnání s předchozí hranicí výrazné zvýšení.

Jaké jsou rizikové faktory nedostatku vitamínu D?

 • život  severně od 34. rovnoběžky (celá Evropa)
  Nízká intenzita slunečního záření od podzimu do jara.
 • snědá pokožka 
  Snědá kůže obsahuje hodně melaninu a absorbuje méně slunečního záření. Lidé s tmavou kůží trpí častěji nedostatkem vitamínu D.
 • nadváha 
  Vitamin D se ukládá v tuku. Když máte nadbytek tukových zásob, koluje vám méně vitaminu D v krvi.
 • příliš důsledné používání ochranných opalovacích krémů
  Denně byste si měli dopřát malou chvilku na slunci bez krému s ochranným faktorem.

Jaké jsou zdroje vitamínu D?

Existují 2 formy vitamínu D - D2, vyskytující se v rostlinách a D3, která se tvoří v pokožce vystavené slunečnímu záření.

Zhruba 90% vitamínu D si vytvoříme ze slunečního záření. Doporučenou denní dávku získáme při cca 15 minutovém pobytu na slunci. Musíme si však uvědomit, že kvůli používání opalovacích krémů s ochranným faktorem schopnost tvorby vitamínu D v těle dramaticky klesá. Navíc ochranný faktor již dnes obsahuje i většina hydratačních krémů. V zimě je sluneční záření daleko méně intenzivní, přes zimu se zásoby vitamínu D razantně snižují.

Dalším zdrojem vitamínu D je strava. Ačkoli je dnes velké množství potravin obohaceno o vitamin D, podle  expertů je jen zřídka možné zkonzumovat potřebné množství přes jídlo. Hlavním potravinovým zdrojem jsou divoce žijící ryby (losos, makrela, tuňák), ale ruku na srdce: Jak často se v našem jídelníčku objevují?

Vhodným řešením je použití kvalitního doplňku stravy:

Swiss Vitamín D3-Efekt 

 • obsah vit.D3 v 1 tbl.denně (1000IU=25µg) je v souladu s nejnovějším vědeckým doporučením2
 • malé, snadno polykatelné tabletky
 • 3 účinky - na IMUNITU, KOSTI a ZUBY
 • balení na 3 měsíce- pro celou zimní sezónu

Swiss Vitamín D3-Efekt KIDS

 • pro imunitu, správný růst, kosti a zuby 
 • pro děti od 3let 1 tbl.denně (600IU=15µg)*
 • cucací tablety ve tvaru pejska s výbornou pomerančovou příchutí
 • bez umělých barviv, sladidel a lepku

* dávka vit.D3 je v souladu s nejnovějším vědeckým doporučením zvýšení příjmu vitamínu D, vytvořeným na základě poznatku o jeho alarmujícím nedostatku2

 

Mudr.M.Šašinka,MUDr.K.Furková; Pandémia nedostatku vitamínu D; 2012

93.mezinárodní kongres Endokrinologické společnosti v Bostonu 2011

Uvedená sleva se vztahuje na první nákup v eshopu www.swissnatural.cz a má platnost 30 dní od obdržení slevového kódu. Slevu nezle využít, pokud jste u nás v minulosti nakoupili.

Získejte slevu 50 Kč na první nákup Cena pro členy Swiss klubu