Mějte cholesterol pod kontrolou!

Srdečně-cévní onemocnění, infarkt nebo mrtvice, mají na svědomí více než polovinu úmrtí v ČR. Jedním z rizikových faktorů je zvýšená hladina cholesterolu.

Cholesterol je nenahraditelný při stavbě buněk a hormonů a ze slunečních UV paprsků vyrábí vitamin D. Může se ale změnit v nepřítele. Cholesterol také přehrazuje cévy, kterými pak nemůže protékat krev. Ateroskleróza (kornatění cév) je jedním z onemocnění, které s cholesterolem souvisí.

Existuje dobrý a zlý
 
Podle statistik má téměř 70 % české populace zvýšenou hladinu celkového cholesterolu. Tělo si ho až z 85 % produkuje samo, a navíc jej přijímáme z potravy. Jeho hladina stoupá i při konzumaci cukrů, které pomáhá přetvářet v energii.
Rozlišujeme tři druhy krevních tuků – HDL, LDL a triglyceridy. HDL cholesterol pomáhá tělu zbavovat se LDL cholesterolu. LDL je tím, který se usazuje v tepnách (v případě, že se část nánosu uvolní, může se tepna ucpat a hrozí vážné zdravotní komplikace). Také triglyceridy je dobré mít pod kontrolou, neboť mohou napáchat obdobné škody jako LDL cholesterol.

Jak se bránit?

Zvýšená hladina cholesterolu není problém týkající se pouze starší generace, vyskytuje se již u mladých lidí a výjimkou nejsou ani děti. K nejrizikovějším skupinám patří kuřáci, lidé s vysokým tlakem, nadváhou, cukrovkou či konzumenti velkého množství živočišných tuků. V přítomnosti těchto dalších rizikových faktorů představuje nebezpečí již i mírně zvýšená koncentrace LDL-cholesterolu, resp. snížená koncentrace HDL-cholesterolu. V takových případech je třeba snížit koncentraci LDL-cholesterolu i eliminovat další rizikové faktory.
Zvýšený cholesterol odhalí obvykle praktický lékař při odběrech krve. V tom případě byste se měli začít hlídat. Změňte stravovací návyky a přidejte pohyb. Dieta v kombinaci se sportem vám může doslova zachránit život. Odborníci totiž přišli na to, že u lidí, kteří trpí nadváhu a sníží svou hmotnost o 10 %, klesne také výrazně riziko úmrtí.

Pomůže i vhodný medikament a dieta

V boji se zvýšeným LDL cholesterolem může pomoci i vhodný medicínský přípravek.

Pokud jste pacient s vysokým rizikem (3 a více rizikových faktorů), nejspíš se nevyhnete užívání léků (nejčastěji statinů), které snižují tvorbu cholesterolu v játrech.  Nepříjemnou pravdou ale je, že statiny, jako všechny léky, mají také své nežádoucí účinky. Navíc  jakmile  vám jednou lékař statin předepíše, není cesty zpět a budete jej brát až stlinné steroly.že  se lékům vyhnuli. zvýšenouudete je brát do konce života.Proto pokud máte hladinu cholesterolu jen mírně zvýšenou, mohli byste se pokusit udělat vše, abyste problém zvládli přirozeným způsobem.  Jak?
V první řadě je třeba snížit příjem živočišných a tzv.trans tuků a začít dodržovat nízkocholesterolovou dietu . Další možností jak zlepšit hladinu cholesterolu v krvi je zařadit do stravy potraviny a doplňky výživy obsahující rostlinné steroly (fytosteroly). Nízkocholesterolová dieta doplněná rostlinnými steroly má totiž výrazně lepší výsledky. Vysokou účinnost rostlinných sterolů na snížení hladiny cholesterolu prokázaly četné lékařské studie a jsou celosvětově velmi používané.

Co jsou a jak fungují rostlinné steroly?

Jak název napovídá, rostlinné steroly jsou látky rostlinného původu. V malém množství se vyskytují např. v rostlinných olejích, obilovinách a ořeších.
Cholesterol se vstřebává do krve ze střeva. Rostlinné steroly dokážou vstřebávání cholesterolu blokovat , což následně vede k poklesu jeho hladiny v krvi.HDL (hodný) cholesterol není rostlinnými steroly ovlivněn  a nadále může plnit svou ochrannou funkci.Jak užívat rostlinné steroly?

U osob s mírně zvýšeným cholesterolem či u osob se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem je možno užívat rostlinné steroly samostatně. Pokud současně upravíte svůj životní režim, můžete dosáhnout snížení LDL-cholesterolu o 30 %.1
Rostlinné steroly je ovšem možno užívat i společně s léky na snížení cholesterolu (např.statiny). Dochází pak k synergickému efektu(součinnosti) .
Bezpečnost a účinnost rostlinných sterolů na ovlivnění hladiny cholesterolu v krvi byla prokázána v mnoha klinických studiích, a to u pacientů se zvýšenou hladinou cholesterolu, diabetiků  i osob s výskytem ischemické choroby srdeční v rodině.
Ideálním pomocníkem k  boji s cholesterolem může být Swiss Vegapure® Cardio.

Chce to vůli!

Souboj s cholesterolem je válka doslova na život a na smrt. Při zjištění zvýšené hladiny cholesterolu v krvi je nejvyšší čas se této populační nemoci postavit a snažit se začít co nejdříve s jejím ovlivňováním.
Omezte tučná jídla a sladkosti, do jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, ryby, zdravé tuky a rostlinné steroly. Pokud neholdujete sportu, choďte alespoň na procházky. Vyhýbejte se stresu a kouření.
Pamatujte-  i malá změna životního stylu může vést k velké změně ve zdraví vašeho srdce!

1 Mayo Clin Proc.2003 August

Uvedená sleva se vztahuje na první nákup v eshopu www.swissnatural.cz a má platnost 30 dní od obdržení slevového kódu. Slevu nezle využít, pokud jste u nás v minulosti nakoupili.

Získejte slevu 50 Kč na první nákup Cena pro členy Swiss klubu