Máme dostatek vitaminu D?

O vitaminu D se v poslední době mluví stále častěji. Tento supervitamin totiž pomáhá udržovat zdraví, posiluje imunitu a kosti, snižuje riziko vzniku běžných i chronických onemocnění až o 60 %. Přesto podle posledních výzkumů většina populace trpí jeho nedostatkem. V  České republice chybí déčko 99 % dospělých osob, což je alarmující číslo.

Odborníci připomínají, že vitamin D nepotřebují pouze děti, ale lidé v každém věku. Výsledky Státního zdravotního ústavu1 ukázaly, že méně než 1 % dospělých osob získá dostatek déčka z obvyklé české stravy. Přes podzim a zimu je také nedostatek UV záření, které je pro vytvoření vitaminu D potřebné.

Čím to je způsobené?

Současný životní styl většiny lidí v moderním světě neumožňuje přirozené získávání vitaminu D přes pokožku. Trávíme více času v uzavřených prostorech. Při bezpečném slunění (s použitím ochranných filtrů) se snižuje riziko rakoviny kůže, současně se ale také snižuje dávka slunečního záření, potřebná pro tvorbu vitamínu D v kůži.

Listopad zahajuje na severní polokouli „zimní sezónu vitamínu D" - čtyři až pět měsíců, kdy hladina tohoto životně důležitého vitamínu u obyvatel začne rapidně klesat. Příčinou je nízká intenzita slunečního svitu, která nemůže zahájit přirozenou tvorbu vitamínu D v kůži. A to je důvod, proč by si lidé měli příjem vitamínu D zvlášť v zimních měsících hlídat.

„Zimní sezóna vitamínu D" ovlivňuje bez rozdílu všechny obyvatele zeměpisných šířek severně a jižně od 35.rovnoběžky, ať jsou to Kanaďané nebo obyvatelé Evropy.

Mnoho lidí tak trpí nedostatkem vitaminu D, jež při delším trvání vede k řadě různých obtíží a možná má podíl i na zvyšujícím se počtu autoimunitních chorob.

Při nedostatku vitamínu D dochází k poruše ukládání vápníku do kostí, ty jsou pak demineralizované, řídnou, stávají se křehčí a náchylnější ke zlomeninám.

Nedostatek vitaminu D také může stát za vašimi nervovými potížemi jako jsou podrážděnost, neustálý pesimismus, depresivní nálady a poruchy spánku.

Proto nepodceňujte jeho nedostatek a zvolte efektivní řešení v čase, kdy si slunce bere dovolenou: Objevte Vitamin D3-Efekt!

 

Kolik vitamínu D potřebujeme?

Na základě nejnovějších vědeckých poznatků o jeho významu a současně alarmujícím nedostatku odborníci doporučují výrazné zvýšení min.denní dávky vit.D oproti doposud platným hodnotám2:

děti od 4let a adolescenti: 20mikrogramů (800I.U.)
dospělí: 20 mikrogramů (800I.U.)
těhotná a kojící žena: 25 mikrogramů (1000I.U.)

(dosud platná legislativa ČR zatím stále uvádí jako doporučenou denní dávku 5 mikrogramů vit.D).

 

[1] Zdroj: Státní zdravotní ústav, 2017, více zde
2 The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism; 2011 July


Přečtěte si více >

Uvedená sleva se vztahuje na první nákup v eshopu www.swissnatural.cz a má platnost 30 dní od obdržení slevového kódu. Slevu nezle využít, pokud jste u nás v minulosti nakoupili.

Získejte slevu 50 Kč na první nákup Cena pro členy Swiss klubu